Knauf Knauf

Mesleki Yeterlilik Belgesi Belgelendirme Teşvikleri

Weiter

MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ NEDİR?

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı 4 Nisan 2015 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda kabul edilerek 6645 sayılı kanun numarası ile yasalaştı. Kanun 5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda da önemli değişiklikler yaptı.Bu değişikliklerin en önemlilerinden biri şüphesiz çalışma ve iş dünyasını yakından ilgilendiren belge zorunluluğu getirilen meslekler olmuştur.

Kanuna göre; “Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından standardı yayımlanan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca çıkarılacak tebliğlerde belirtilen mesleklerde, tebliğlerin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda düzenlenen esaslara göre Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmayan kişiler çalıştırılamayacaktır.”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 25/05/2015 tarihinde yayımlamış olduğu ilk tebliğ ile 40 meslekte, 24/03/2016 tarihinde yayımlamış olduğu ikinci tebliğ ile 8 meslekte, 26/09/2017 tarihinde yayımlamış olduğu üçüncü tebliğ ile 33 meslekte olmak üzere toplam 81 meslekte belge zorunluluğu başlatılmıştır.

Bu kapsamda ilgili tebliğlerin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan kişiler bu mesleklerde çalıştırılamayacaktır.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır?

Knauf. ulusal belgelendirme faaliyetleri ile, Alçı Sıva, Alçı Plaka ve Mantolama sistemlerinin uzmanlaşmış işgücü ile doğru uygulanmış, sağlıklı, sürdürülebilir, enerji tasarrufu ve verimliliğinin arttırılarak, doğru uygulanmış ürün ve sistemler ile sektör ve marka değerinin arttırılmasına, montaj hatalarına bağlı müşteri şikayet ve maliyetlerinin asgariye indirilmesini ve rekabet gücünün arttırılmasını hedefliyor ve destekliyor. Knauf, Alçı Sıva, Alçı Plaka ve Mantolama uygulayıcılarının MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi almasına destek veriyor.

MYK teşvikleri kapsamında meslek erbapları ve nitelikli ve kaliteli iş gücüne katkıda bulunmak, üretimde ve hizmette verimlilik sağlanması, Alçı Sıva, Alçı Plaka ve Mantolama ustalarının bağımsız ve tarafsız bir şekilde MYK belgesi sahibi olması için Knauf, TÜRKAK’tan akredite ve MYK (Mesleki Yeterlilik Kurumu) tarafından yetkilendirilmiş TÜRKİYE İNŞAAT SANAYİCİLERİ İŞVEREN SENDİKASI TÜRKİYE MESLEKİ YETERLİLİK MERKEZİ İKTİSADİ İŞLETMESİ ile Mesleki Yeterlilik Belgesi sınavlarının yapılması için protokol imzalamıştır.

MYK Belgesi sınavları TÜRKİYE İNŞAAT SANAYİCİLERİ İŞVEREN SENDİKASI TÜRKİYE MESLEKİ YETERLİLİK MERKEZİ İKTİSADİ İŞLETMESi tarafından yapılacaktır.Sınav sürecinde yazılı ve uygulama sınav ücretleri KNAUF İNŞAAT VE YAPI ELEMANLARI SAN.VE TİC. A.Ş.. tarafından karşılanacaktır.

Sınavlarda başarılı olan kişiler aldıkları eğitim ve girdikleri sınav doğrultusunda, Alçı Sıva Uygulayıcısı, Alçı Plaka Uygulayıcısı veya Mantolama Uygulayıcısı Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olacaktır.

Mesleki Yeterlilik Belgesi almak isteyen Alçı Sıva, Alçı Plaka veya Mantolama uygulayıcılarına 3 sınav hakkı vardır. İlk sınavlarında başarısız olan kişiler ücretsiz 2 sınav hakkına sahiptir. MYK Yeterlilik Belgeleri özel baskı merkezinde taklit edilmeyecek bir şekilde üretilmekte ve yanında Mesleki Yeterlilik Kimlik Kartı verilmektedir.

MYK Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmaya istekli uygulayıcıların, Knauf İnşaat ve Yapı Elemanları San. ve Tic. A.Ş. nin aşağıdaki iletişim adreslerine başvurmaları gerekmektedir.

Knauf Çağrı Merkezi: 444YAPI (444 92 74)

Mesleki Yeterlilik Belge zorunluluğu hakkında bilgiye, aşağıdaki bağlantılardan erişebilirsiniz.


MYK Web Sitesi
Mesleki Yeterlilik Belge Zorunluluğu Sayfası

Her türlü soru için ALO 170 iletişim merkezi 7/24 hizmet sunmaktadır.