Knauf Knauf
Geri

Tarihçemiz

 • 1932

  Her şey maden mühendisi kardeşler Alfons ve Karl Knauf'un 1932 yılında, Almanya'da Schengen topluluğunda (Obermosel) alçı taşı yatakları için madencilik haklarını kullanmalarıyla başladı. Knauf kardeşlerin projesi çok hızlı bir şekilde sonuç verdi.

  Devamını oku

  1933'te Knauf'un ilk alçı fabrikası Perl (Moselle), Almanya'da kuruldu - ve bu fabrika dünya çapındaki Knauf Grubu için hala üretim teknolojisinin merkezi durumundadır.

  Kapat
 • 1949

  1949’da Federal Almanya Cumhuriyeti’nin kurulması, Knauf firma tarihinde bir dönüm noktası olan Perl’den Kuzey Bavaria’daki Iphofen’e taşınması ile aynı zamana denk gelir.

  Devamını oku

  Iphofen'deki yerleşke Knauf'un sadece yeni ve modern alçı fabrikasının lokasyonu değil, aynı zamanda Grubu’nun yeni merkezi idi.

  Kapat
 • 1958

  Şirket yenilikçi bir aile şirketi olarak Iphofen’da hızla büyüdü ve yapı malzemeleri sektörüne getirdiği yenilikler ile konuşulmaya başladı. Bu yeniliklerden ilki ve en önemlisi Knauf'un 1958’de ilk defa alçı plaka üretmesi ve yapı sektörüne yeni bir method kazandırmasıydı.

  Devamını oku

  Bu yeniliği birkaç yıl sonra, ilk kez kuru yapı sistemlerinin geliştirilmesi; toz ürünler, aksesuarlar, duvar ve tavanlarda kullanılmak üzere metal profillerin eklenmesi ve ürün çeşitliliğinin genişletilmesi izledi.

  Kapat
 • 1970

  1970’de, Knauf alçı dışında bir yapı malzemesi için ilk yatırımını yaptı. Knauf’un Deutsche Perlite GmbH’ye ( Dortmund) dahil olması sektördeki uzun soluklu yürüyüşünün ve tutkusunun altını çizer nitelikte bir gelişmeydi.

  Devamını oku

  Knauf ilerleyen senelerde de yapı kimyasalları, toz alçı ve çimento bazlı sıvalar, izolasyon malzemeleri, tavan sistemleri ve aquapanel çimento bazlı alçı plakalar gibi yeni ürünlerle ürün portföyünü genişletmeye devam etti. Knauf bunların dışında otomotiv ve tüketici elektroniği endüstrisinde kullanılan, çoğunlukla Fransa’da üretilen, paketleme ve enjeksiyon kalıbı bileşenleri için genleşmiş polistiren(EPS)’den yapılmış kalıp parçalar da üretti.

  Kapat
 • 1978

  Knauf, 1978’de bugün hala Grubun önemli bir faaliyet alanı olan izolasyon malzemeleri için bir girişimde bulundu ve cam yünü izolasyon malzemeleri için Shelbyville(ABD)’de bulunan bir üretim tesisini devralarak izolasyon malzemeleri birininin temelini attı.

 • 1980

  1980’lerin başında, bir başka önemli gelişme yoldaydı. Kurucunun oğulları Nikolaus ve Baldwin Knauf grubun yönetimini devraldı. Şirket felsefesine bağlı çalışmaları ve yeni uygulamaları Knauf’un daha da büyümesinde önemli paya sahip oldu.

  Devamını oku

  Knauf süreç içerisinde , 60’dan fazla ülkede 150 üretim tesisi, dünya genelinde 24.000'in üzerinde çalışanı ve 5.7 milyar Euro ciro’ya sahip bir şirkete dönüşmüştür. (2011)

  Kapat
 • 2008

  2008’de , Nikolaus ve Baldwin Knauf, Yönetim Kurulu'na geçiş yaptılar. Kurulda, Yönetim Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu Başkan yardımcısı görevlerini değişimli olarak yürütmekteler.

 • Günümüz

  Knauf Grubu günümüzde şirket ortakları Manfred Grundke ve Alexander Knauf tarafından yönetilmektedir. Uzun geçmişi, büyük başarıları, gelecek hedefleriyle Knauf "yapabilir".